Nejnovější zprávy z Církev.cz

Do Číhoště noční poutí za Evropu  

Přes 80 poutníků se v noci z pátku na sobotu 1. - 2. března vydalo na 36 kilometrů dlouhou Noční pouť za Evropu. Pěší putování vedlo z Havlíčkova Brodu do Číhoště, kde vyvrcholilo ranní poutní mší svatou, kterou celebroval P. Tomáš Hoffmann.

Číst dál

Poselství papeže Františka k prvnímu Světovému dni dětí

V sobotu 2. března bylo zveřejněno poselství Svatého otce k prvnímu Světovému dni dětí, který se bude slavit v Římě 25. a 26. května 2024. Papež se obrací na všechny děti světa a zdůrazňuje, že každé je v Božích očích vzácné a vyzývá ke spravedlivějšímu a mírumilovnějšímu světu.

Číst dál

Více než jen střecha nad hlavou. Ubytovny pro uprchlíky již dva roky aktivně napomáhají integraci

Stěžejní součástí pomoci, kterou Arcidiecézní charita Praha poskytuje uprchlíkům z Ukrajiny, je ubytování. Pro ty, kteří patří ke zranitelným skupinám, provozuje hned několik ubytoven s celkovou kapacitou 270 lůžek. Ubytovny poskytly v uplynulých dvou letech zázemí více než 500 osobám, především matkám samoživitelkám a jejich dětem, nemocným a lidem s postižením, seniorům i dětem, které přišly do Česka bez doprovodu.

Číst dál

Američtí biskupové usilují o co nejvíce synodální a misijní církev

Biskupové z Kanady, Spojených států, Latinské Ameriky a Karibiku se sešli na třídenním summitu v americkém městě Tampa, aby diskutovali o své společné pastorační službě.

Číst dál

Spolek Člověk a Víra přivezl do ostravské katedrály nejvydařenější snímky z poslední doby

Až do 5. dubna mohou návštěvníci v ostravské katedrále Božského Spasitele obdivovat zdařilé snímky z církevního prostředí. Spolek Člověk a Víra totiž přivezl do ostravsko-opavské diecéze svou nejnovější putovní výstavu. Významná část velkoformátových fotografií navíc pochází právě z našeho regionu.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 4. do 10. března 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Postní výzva: Neustále očišťujme svá srdce

Bohoslovec Daniel Vychodil píše o postní době jako o příležitosti, abychom poznali, co jsme si pustili do našeho srdce, a co tam nemá co dělat. Výzva 4. postního týdne spočívá tedy především v tom, abychom neustále očišťovali svá srdce.

Číst dál

FOTOGALERIE: Biskupské svěcení Mons. Stanislava Přibyla

Přinášíme fotogalerii z biskupského svěcení Mons. Stanislava Přibyla, generálního sekretáře ČBK, které se uskutečnilo v sobotu 2. března 2024 v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích.

Číst dál

Nově vysvěcený biskup Stanislav Přibyl převzal diecézi po biskupu Janu Baxantovi. Slavnostní mši svatou s ním slavila zaplněná litoměřická katedrála

Biskup Stanislav Přibyl se stal v pořadí 21. biskupem litoměřickým. V sobotu 2. března 2024 ho do úřadu doprovodilo společenství diecézních kněží, jáhnů, řeholníků a mnoha věřících spolu s biskupy ostatních diecézí i zahraničí. Hlavním světitelem byl pražský arcibiskup a předseda ČBK, Jan Graubner, spolusvětitelem byl eichstättský biskup Gregor Maria Hanke. Co při mši svaté zaznělo a koho si biskup Stanislav vybral za své nejbližší spolupracovníky?

Číst dál

Slova nově vysvěceného litoměřického biskupa Stanislava Přibyla

Přinášíme slova 21. litoměřického biskupa Stanislava Přibyla, která pronesl na závěr slavnostní bohoslužby 2. března v litoměřické katedrále.

Číst dál

Promluva kardinála Schönborna z biskupského svěcení Stanislava Přibyla

Přinášíme homilii Christopha kardinála Schönborna, kterou pronesl v sobotu 2. března v litoměřické katedrále sv. Štěpána během obřadu biskupského svěcení 21. litoměřického biskupa Stanislava Přibyla.

Číst dál

Živý přenos biskupského svěcení P. Stanislava Přibyla z katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích

V sobotu 2. března v 11 hodin proběhne v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích biskupské svěcení P. Stanislava Přibyla, generálního sekretáře ČBK. Slavnostní bohoslužbu bude živě přenášet TV Noe a rádio Proglas. Celý průběh obřadu spolu s organizačními pokyny jsou k dispozici v brožuře, kterou naleznete v příloze.

Číst dál

FOTOGALERIE: Modlitba chval v předvečer biskupského svěcení P. Stanislava Přibyla v Doksanech

Přinášíme vám fotogalerii z modlitby chval v předvečer biskupského svěcení P. Stanislava Přibyla. Vigilie před biskupským svěcením se konala 1. března v kostele Narození Panny Marie v Doksanech.

Číst dál

Kardinál Cantalamessa: Víra znamená přijmout Krista jako světlo světa

Ježíš neříká, že přináší světlo na svět, ale že on sám je jeho světlem, poznamenal kardinál Raniero Cantalamessa ve svém druhém postním zamyšlení pro papeže a římskou kurii. Letos vychází ve svých úvahách z pasáží Janova evangelia, v nichž se Ježíš zjevuje slovy "Já jsem...". Dnes se papežský kazatel zaměřil na tuto větu: "Já jsem světlo světa. Kdo mě následuje, nebude chodit ve tmě, ale bude mít světlo života".

Číst dál

Papež o nebezpečí genderové ideologie

Papež dnes přijal účastníky konference nazvané "Muž-žena, obraz Boží. Za antropologii povolání", kterou uspořádalo Centrum pro studium a antropologii povolání. V promluvě zdůraznil, že v dnešní době je zvláště potřebné znovu objevit pravdu, že život každého člověka je povoláním.

Číst dál

Náboženská svoboda je ohrožena ve třetině zemí světa

Stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN a dalších mezinárodních organizacích v projevu na 55. zasedání Rady pro lidská práva naléhá na obnovení mezinárodního úsilí při řešení pokračujícího porušování lidských práv, včetně svobody náboženského vyznání.

Číst dál

Francouzští biskupové: Právo na potrat nepatří do ústavy!

Francouzská biskupská konference kritizuje schválení textu revize ústavy v Senátu, který do listiny základních práv vkládá záruku svobodného přístupu k potratům. "Na potraty, které jsou útokem na začínající život, nelze pohlížet výhradně z hlediska práv žen."

Číst dál

Jak je to se svatými, jejichž svátek spadá na 29. únor, když není přestupný rok?

Gregoriánský kalendář, pojmenovaný po papeži Řehoři XIII (1502-1585), se používá téměř po celém světě a stanovuje, že každý čtvrtý rok je přestupný a má jeden den navíc, 29. únor. Málo se ví, že církev si v tento den také připomíná některé světce. Co se s nimi děje ostatní tři roky?

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na březen 2024

Svatý otec v březnovém úmyslu Apoštolátu modlitby vyzývá zvláště k modlitbě za mučedníky dneška. Modleme se, aby ti, kteří v různých částech světa pro evangelium riskují své životy, byli pro církev zdrojem odvahy a misijního zápalu.

Číst dál

Duchovno a povědomí o víře mezi mladými lidmi roste

Papežská univerzita Svatého kříže v Římě ve spolupráci se španělským institutem pro výzkum veřejného mínění (GAD 3) představili 29. února výsledky studie na téma religiozita a víra mezi novými generacemi. Průzkumu, který se uskutečnil v osmi zemích světa, se zúčastnilo 4 889 mladých lidí ve věku 18-29 let. Nejvýznamnějším zjištěním studie je fakt, že zájem o duchovno mezi mladými ve světe roste.

Číst dál

Arcibiskup Jan Graubner navštívil valdickou věznici

Věznici Valdice navštívil ve středu 28. února pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner.

Číst dál

Papežské bohoslužby během Svatého týdne a Velikonoc

Magistr papežských bohoslužeb, arcibiskup Diego Ravelli, ve čtvrtek 29. února zveřejnil přehled papežských liturgií o letošních Velikonocích.

Číst dál

Pomozte nám opravit střechu kostela, prosí mnišky dominikánky z Uherského Brodu

Komunita kontemplativních dominikánek v Uherském Brodě spouští v těchto dnech sbírku na opravu střechy klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je znám především jako místo Růžencových poutí.

Číst dál

Nejvyšší soud v Alabamě rozhodl, že embrya vytvořená při umělém oplodnění by měla být považována za děti

Poté, co Nejvyšší soud v Alabamě v USA rozhodl, že embrya vytvořená při umělém oplodnění, tzv. in vitro, by měla být považována za děti, se opět otevírá debata o asistované reprodukci.

Číst dál

Jak se na Velikonoce připravují v ostravsko-opavské diecézi

Smyslem postní doby je nechat se proměnit Kristem. Příležitostí, jak udělat nový krok ve víře, je v tomto období mnoho. Ostravsko-opavská diecéze přináší přehled zajímavých akcí, duchovních obnov a duchovních přednášek pro měsíc březen.

Číst dál

Ukrajinská katolická katedrála v Londýně vyvěsila přes 500 papírových andělů za děti, které zemřely ve válce

Lidé různých vyznání se v sobotu 24. února 2024 spojili v modlitbě v katedrále Svaté rodiny v Londýně u příležitosti druhého výročí ruské invaze na Ukrajině. V katedrále viselo 528 bílých, modrých a žlutých papírových andělů za děti, které přišly ve válce o život.

Číst dál

V Šaštíně bude v srpnu blahořečen Ján Havlík, kterého umučil komunistický režim

Slavnost blahořečení Božího služebníka Jána Havlíka se uskuteční v sobotu 31. srpna 2024 v Šaštíně. Zástupcem Svatého otce Františka na slavnosti bude prefekt Dikasteria pro kauzy svatých kardinál Marcello Semeraro.

Číst dál

Modlitební kampaň ve Velké Británii vidělo za první týden více než 1,5 milionu lidí

Kampaň arcidiecéze Southwark ve Velké Británii, která vybízí k modlitbě, vidělo během prvního týdne více než 1,5 milionu lidí. Během postní doby arcidiecéze zveřejňuje každý den na sociálních sítích jedno video propagující oblíbené modlitby v katolické církvi. Iniciativa zaznamenala na sociálních sítích obrovský úspěch.

Číst dál

Papež František podstoupil vyšetření v římské nemocnici, je zpět ve Vatikánu

Papež František, který má stále chřipku, dnes podle informací tiskového střediska Svatého stolce podstoupil krátké vyšetření v římské nemocnici, a poté se vrátil zpět do Vatikánu

Číst dál

Papež o závisti a ješitnosti: Patří k nejstarším neřestem

Nejlepším lékem na závist je rada, kterou svatý Pavel dává Římanům: “V bratrské lásce se navzájem mějte srdečně rádi, v uctivosti předcházejte jeden druhého.” (Řím 12,10). Svatý otec o tom mluvil při dnešní generální audienci. Svou katechezi věnoval dvěma neřestem: závisti a ješitnosti.

Číst dál

Restaurátorské práce na baldachýnu baziliky svatého Petra byly zahájeny

Stavební huť Svatopetrské baziliky potvrdila, že bronzový baldachýn bude do zahájení Svatého roku 2025 plně restaurován. Lešení kolem baldachýnu, a tedy i kolem hlavního oltáře, je již na místě, bohoslužby s papežem se zde mohou konat i nadále.

Číst dál

Florencie: V dubnu bude otevřena nová katedra Josepha Ratzingera/Benedikta XVI.

Středoitalská teologická fakulta ve Florencii a Teologická fakulta San Isidoro v Seville na základě dohody o spolupráci podepsané oběma akademickými institucemi založili společnou katedru Josepha Ratzingera/Benedikta XVI. s cílem propagovat v akademické a vědecké sféře jeho teologický a filozofický přínos pro církev a současnou kulturu.

Číst dál

Pomocný českobudějovický biskup Pavel Posád slaví 20 let od biskupského svěcení

Před dvaceti lety, 28. února 2004, přijal v litoměřické katedrále sv. Štěpána biskupské svěcení Mons. Pavel Posád, nynější pomocný biskup českobudějovický.

Číst dál

V Římě se bude konat mše svatá u příležitosti 10. výročí kanonizace Jana Pavla II.

Slavnostní bohoslužba proběhne 27. dubna v 17 hodin v bazilice svatého Petra a předsedat jí bude kardinál Giovanni Battista Re, děkan kardinálského kolegia. Oznámila to vatikánská nadace pojmenovaná po papeži Wojtylovi.

Číst dál

Mírový pochod mladých prošel křížovou cestou v Jeruzalémě

V pátek 23. února 2024 se v ulicích Jeruzaléma poprvé od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v říjnu loňského roku sešla početná skupina mladých lidí. Asi tisícovka dětí a mládeže z křesťanských škol prošla po Via Dolorosa - Cestě bolesti ve Starém městě, aby se společně modlili za mír.

Číst dál

Němečtí biskupové se setkají se zástupci Vatikánu v otázce tzv. synodální rady

Na základě dopisu papeže Františka, jehož cílem bylo předejití schizmatu v Německu, se setkají a němečtí a vatikánští biskupové. Hlavním tématem setkání bude zřízení tzv. synodální rady, což vyvolává značné neshody.

Číst dál

Aby se i skrze nás len stával plátnem

Karmelitánské nakladatelství pro letošní postní dobu připravilo čtenářům milé - byť rozsahem drobné - překvapení: V překladu biskupa Josefa Hrdličky vydalo Křížovou cestu německé básnířky a výtvarnice Ruth Schaumannové (1899-1975). Následující text k publikaci připojil rovněž nedávno jmenovaný litoměřický biskup Stanislav Přibyl.

Číst dál

Biskupské svěcení v Litoměřicích i na obrazovkách Televize Noe a na vlnách Rádia Proglas

Již tuto sobotu, 2. března 2024, se v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích uskuteční slavnostní bohoslužba, při které přijme biskupské svěcení P. Stanislav Přibyl, který bude zároveň uveden do úřadu 21. biskupa litoměřického.

Číst dál

Papež odsoudil útoky v Burkině Faso

Svatý otec vyjádřil zármutek nad tragickými teroristickými útoky, které se odehrály minulou neděli během mše svaté v katolickém kostele a v mešitě v Burkině Faso.

Číst dál

Umění stárnout: Cyklus přednášek v Červeném kostele ukáže, jak se připravit na pěkné stáří

Vědecká knihovna v Olomouci otevírá nový cyklus přednášek pro veřejnost „Umění stárnout: Tvoje stáří – tvoje zodpovědnost“. První setkání se uskuteční ve čtvrtek 14. března 2024 od 17.00 v Červeném kostele.

Číst dál

Kněží a jáhni z Moravy a Slezska se letos na Velehradě věnují médiím

Každoroční setkání kněží a jáhnů Moravské církevní provincie se na Velehradě letos odehrává od pondělí 26. února až do středy 28. února. V organizaci formačního i přátelského setkání se diecéze střídají. Letos přišla řada na ostravsko-opavskou diecézi.

Číst dál

Při útoku na kostel v Burkině Faso zemřelo patnáct lidí

Během útoku na katolický kostel na severu Burkiny Faso, který se odehrál v neděli 25. února 2024, zemřelo patnáct lidí a další věřící jsou zranění. Uvedla to místní diecéze Dori, která mluví o teroristickém činu. K útoku se nikdo nepřihlásil.

Číst dál

Nejlepší je prostě pomoct: Pochod pro život 2024

V sobotu 6. dubna 2024 se v Praze uskuteční Pochod pro život organizovaný Hnutím Pro život ČR. Toto společenské gesto je určeno desítkám tisíc žen a rodin, které čekají nečekaně dítě a chtějí mu dát šanci, pokud jim někdo pomůže.

Číst dál

Anděl Páně: Mějme zářivou Kristovu tvář stále před očima

Během nedělní katecheze před modlitbou Anděl Páně vybídl papež František věřící, aby se otevřeli Ježíšovu světlu a nenechali se od něj ničím odvádět.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 26. února do 3. března 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

FOTOGALERIE: Obláčka u Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze

V sobotu 24. února 2024 složila novicka Veronika Piecková své první řeholní sliby do rukou své generální představené, matky Ancilly z Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Během bohoslužby přijala řádový oděv s medailkou a vstoupila tak mezi boromejky. Mši sv. v kostele sv. Karla Boromejského celebroval P. František Boldy CSsR.

Číst dál

Papež vyzývá k diplomatickému řešení konfliktu na Ukrajině

Papež František den po výročí od vypuknutí války na Ukrajině vyzývá k diplomatickému řešení, které by vedlo ke spravedlivému a trvalému míru.

Číst dál

Papež František ustanovil novou diecézi v Guineji

Papež František ve čtvrtek ustanovil novou diecézi Boké v západoafrické Guineji, která vznikla na území, jež dříve spadalo pod arcidiecézi Conakry.

Číst dál

Nuncius na Ukrajině: Dva roky hledíme smrti do tváře, ale stále doufáme

Apoštolský nuncius na Ukrajině, arcibiskup Visvaldas Kulbokas, v rozhovoru pro vatikánská média přibližuje krušnou situaci země po 24 měsících konfliktu.

Číst dál

Papež František kvůli lehké chřipce zrušil sobotní audienci

Tiskové středisko Svatého stolce informovalo novináře, že papež František z preventivních důvodů omezil sobotní aktivity.

Číst dál

Papež František a jeho vytrvalá podpora válkou sužované Ukrajině

Svatý otec již dva roky opakovaně vyzývá k míru na Ukrajině a vyvíjí četné iniciativy k jeho dosažení. Neustává v modlitbách a je připravený nadále podporovat národ, který se ocitl ve válce.

Číst dál

Kardinál Cantalamessa: Ježíš má být naším chlebem

Ježíš je chlebem věčného života nejen kvůli tomu, co dává, ale také - a především - kvůli tomu, kým je. Slovo a svátost jsou prostředky; žít Jím a v Něm je cíl," řekl kardinál Raniero Cantalamessa ve svém prvním postním kázání pro papeže a římskou kurii.

Číst dál

Skončilo plenární zasedání německých biskupů. Závěr: jednota s Římem, ale kritika Vatikánu

Předseda německých biskupů ujišťuje, že světová synoda o synodalitě a tzv. synodální cesta v Německu, i když s rozdílnými přístupy, sdílejí stejné vize vývoje církve. Koordinace obou procesů je nezbytná pro obohacení církevního života a pro přijímání informovaných a odpovědných rozhodnutí.

Číst dál

Do Velikonoc se konají v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě kající procesí

Každý pátek do Velikonoc se konají v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku takzvaná kající procesí. Klášterem prochází průvod mnichů, kteří se hlasitě modlí. Mimo jiné třeba za ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Kající procesí se koná v postní době od Popeleční středy.

Číst dál

Tématem Světového dne uprchlíků 2024 je "Bůh kráčí se svým lidem"

Dikasterium pro podporu integrálního lidského rozvoje oznámilo téma 110. světového dne migrantů a uprchlíků. Církev si tento den, který nabízí věřícím příležitost vzpomenout si a modlit se za lidi vysídlené v důsledku válečných konfliktů, pronásledování a ekonomických problémů, připomíná již od roku 1914.

Číst dál

Lvovský metropolita: Jsme Boží bojovníci, nikoli s puškou v ruce, ale s růžencem

"Sílu, naději a víru mi dodává to, že vidím, že nás Boží Prozřetelnost neopouští a že v lidech je tolik víry," říká arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. Lvovský metropolita zdůrazňuje, že v této temné době války je celá Ukrajina obklopena řetězem modliteb: "Jsme Boží bojovníci, ne s puškou v ruce, ale s růžencem. Ne na bojišti, ale na kolenou před Nejsvětější svátostí,” řekl v rozhovoru s Beatou Zajączkowskou, redaktorkou polské sekce Vatican News/ Radio Vaticana.

Číst dál

Odry se chystají na jubilejní 30. ročník přehlídky studentů církevních škol. Doplní ji dobročinný Běh pro Zdravotního klauna

Od 19. do 21. března bude v Odrách více studentů, než je v pracovním týdnu běžné. Do „prvního města na řece Odře“ totiž přijedou vyslanci dalších církevních škol. Talentovaní studenti se již potřicáté předvedou v uměleckých disciplínách. K oslavám výročí se navíc mohou připojit lidé odkudkoliv, a to během.

Číst dál

Nový program Youth od Opus Dei odpovídá na otázky mládeže

Mladí lidé z celého světa mohou nyní najít odpovědi na nejčastější otázky katolické nauky v programu Youth, nové iniciativě Opus Dei.

Číst dál

Dva roky české Charity s Ukrajinou – naše pomoc napadené zemi neustává

Dva roky se Ukrajina statečně brání agresi ruské armády. Charita Česká republika, která v zemi působí dlouhodobě, pomáhala prostřednictvím své tamní sítě lidem zasaženým válkou od prvního dne. Svoji pomoc pak po napadení koncem února 2022 ještě zintenzivnila a znásobila. A ve své podpoře, jak přímo lidem na Ukrajině, tak i uprchlíkům před válkou v Česku, stále pokračuje.

Číst dál

Diecézní charita Hradec Králové už je dva roky po boku Ukrajiny

V pátek 23. února od 17 hodin se na Masarykově náměstí v Hradci Králové uskuteční krátké setkání k tichému uctění obětí války na Ukrajině a k vyjádření podpory a protestu proti válce. Akci pořádá Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách u příležitosti 2. výročí od ruské invaze na Ukrajinu pod záštitou primátorky města Mgr. et Mgr. Pavlíny Springerové, Ph.D.

Číst dál